Prædikener

2. søndag efter påske 10. april 2005



Denne hellige lektie skriver profeten Ezekiel:
Dette siger Gud Herren: Jeg vil selv søge efter mine får og holde øje med dem. Som hyrden holder øje med sin hjord, når hans får er spredt rundt om ham, således vil jeg holde øje med mine får og udfri dem fra alle de steder, hvor de blev spredt på de mørke skyers og mulmets dag. Jeg vil føre dem ud fra folkene, samle dem fra landene og bringe dem til deres eget land. Jeg vil vogte dem på Israels bjerge, ved vandløbene og overalt i landet, hvor de bor. På gode enge vil jeg vogte dem, og på Israels høje bjerge skal de finde deres græsgange. Der skal de lejre sig på gode græsgange og græsse på frodige enge på Israels bjerge. Jeg vil selv vogte mine får og lade dem lejre sig, siger Gud Herren. De vildfarne vil jeg lede efter, de bortkomne vil jeg føre tilbage, de kvæstede vil jeg forbinde, de syge vil jeg styrke, de fede og stærke vil jeg passe på. Jeg vil vogte dem på rette måde.
Ez 34,11-16


Denne hellige lektie skrives i Apostlenes Gerninger:
Peter sagde: »Så skal da hele Israels hus vide for vist, at den Jesus, som I har korsfæstet, har Gud gjort både til Herre og til Kristus.«
   Da de hørte det, stak det dem i hjertet, og de spurgte Peter og de andre apostle: »Hvad skal vi gøre, brødre?« Peter svarede: »Omvend jer og lad jer alle døbe i Jesu Kristi navn til jeres synders forladelse, så skal I få Helligånden som gave. For løftet gælder jer og jeres børn og alle dem i det fjerne, som Herren vor Gud vil kalde på.« Og med mange andre ord vidnede Peter og formanede dem og sagde: »Lad jer frelse fra denne forkvaklede slægt!« De, som tog imod hans ord, blev døbt, og den dag blev der føjet næsten tre tusind mennesker til.
ApG 2,36-41

Dette hellige evangelium skriver evangelisten Johannes:
Jesus sagde: »Jeg er den gode hyrde. Den gode hyrde sætter sit liv til for fårene. Den, der er daglejer og ikke er hyrde og ikke selv ejer fårene, ser ulven komme og lader fårene i stikken og flygter, og ulven går på rov iblandt dem og jager dem fra hinanden; for han er daglejer og er ligeglad med fårene.
   Jeg er den gode hyrde. Jeg kender mine får, og mine får kender mig, ligesom Faderen kender mig, og jeg kender Faderen; og jeg sætter mit liv til for fårene. Jeg har også andre får, som ikke hører til denne fold; også dem skal jeg lede, og de skal høre min røst, og der skal blive én hjord, én hyrde.«
Joh 10,11-16



Bemærkninger:

Det vi ved er at Herren er i vort hjerte og sind. Som Paulus skriver så har vi fået Helligånden som gave da vi blev døbt. Vi kender Jesus. Så nær er han at vi mærker ham i vor indånding og udånding. Det vi kan gøre er at være tålmodige når vi rammes af livets lidelser. Vi kan sætte os dagligt på det tidspunkt der passer os og bede i takt med vort åndedræt. Være bevidste om vor krop og have den som grounding.

Vi har selv ansvaret for vort liv, men vi ved at vi er elsket af Kærligheden selv
Vi kan sige: "Fred være med os". "Herre frels os fra at fare vild". "Jeg er den gode hyrde for mig selv". "Jeg har dig kær"

Og vi kan bede om at jordens fortvivlede situation med sult og krige ikke vil vare ved. Vi må have det lange tidsperspektiv i sinde. Det er 2000 år siden at Jesus blev korsfæstet for vore synders skyl og måske går der 2000 år inden der er fred på jorden.

Og er vi ramt af uhelbredelig sygdom, så kan vi bede: "Lad mig få styrke til at gennegå lidelsen ligesom Du havde lydighed til døden. Lad mig ikke fare vild. Lad os mærke at Du er i enhver af vore celler og giv os vilje til at elske og leve"

Fred være med den hele jord og alt der lever.